Zeptejte se

Zasláním příspěvku souhlasíte s podmínkami uveřejňování.

Vážení občané, máte-li dotaz týkající se chodu městské části Praha 8 nebo Úřadu městské části Praha 8, napište nám. Vaše dotazy budou zodpovězeny příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 8. Zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Zodpovídány nebudou příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, komerčního charakteru, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy.

Dotazy jsou spolu s odpověďmi zveřejňovány na této stránce. Zveřejňovány jsou pouze příspěvky, které neporušují zmíněná pravidla.

Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, případně týká-li se širšího a komplexnějšího tématu, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu nebo osobně po sjednání schůzky.

Zasláním příspěvku poskytujete právo k jeho používání či reprodukování.

 

Téma Řadit podle data
Vyhledávání:

Vložit otázku do tohoto tématu

*
*
 
*
Sečtěte čísla čtyři a pět
 
 

Zodpovězené dotazy pro toto téma


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Kontrolní vozidlo Eltodo (Tomáš Němeček 23.01.2022 23:38) – Doprava
  Sdílet
  Dobrý den,
  dnes (23.1.2022 - neděle cca 12:40) jsem v ulici Paláskova viděl projíždět monitorovací vozidlo Eltodo, které běžně kontroluje SPZ vozidel zaparkovaných na zónách placeného stání. Velice by mě zajímalo, proč v NEDĚLI v této ulici byla kontrolována zaparkovaná vozidla, když Modrá zóna P8-1238 platí Po-Pá od 8-20h. Ulice Paláskova je slepá a vede jen na parkoviště, takže pochybuji, že se vozidlo vracelo z kontroly ulice s jiným režimem parkování. Vozidlo navíc pokračovalo směrem k Horňátecké ulici a pokračovalo na druhé straně v zástavbě rodinných domů v ulici Předbořská (Modrá zóna P8-1307) se stejným režimem parkování. Předpokládám, že šlo o omyl a že takovýto průjezd nebude znamenat rozeslání pokut za parkování (dost snadno si to od návštěvy ověřím). Nechce se mi věřit, že by navigační systém, který řidiči kontrolních vozů používají při kontrole parkování nedokázal rozlišovat mezi běžným a nepracovním dnem a tudíž je nutil projíždět celou trasu i v těch zónách, kde stání zpoplatněno není. Zároveň doufám, že si ohlídáte, že takovéto bezduché mrhání pohonných hmot a práce zaměstanců Eltodo nebude městské části fakturováno / magistrátu hl.m. Prahy, protože na něco takového jako občan skutečně přispívat nehodlám.

  V příloze zasílám fotografii z dodatkové značky svislého dopravního značení, která je v ulici Paláskova a platí pro celou ulici.

  Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem

  Tomáš Němeček
  • Odpověď: (25.01.2022 14:51)
   Vážený pane Němečku, 

   pokud projíždí kontrolní vůz ELTODO mimo provozní dobu zón placeného stání, nejedná se o kontrolu oprávněnosti parkování, ale o náčet dat pro statistické účely. 
   Městská část není v žádném smluvním vztahu s firmou ELTODO, protože není správcem ani zřizovatelem zón placeného stání.

   S pozdravem

   pověřený vedením odboru dopravy (OD)
 • Otázka: Zákaz vjezdu vozíčkářům (Kateřina Horáková 20.01.2022 10:54) – Doprava
  Sdílet
  Dobrý den, bydlím na vychovatelně a upřímně mě zděsilo když jsem si nedávno všimla že přibyla nová značka na místě kde se vyjíždí z garáží a chodí tudy lidé kteří nemohou po schodech nebo maminky s kočárky na tramvaj velice mě překvapilo že se zde vybudoval nový přechod k tramvajové zastávce ale invalidům pro které je to nejvíce potřebné byl zakázán přístup k tomuto přechodu k zastávce. Přijde mi to jako postavené na hlavu jak se má invalida dostat na zastávku? V podchodu jsou schody tudy to nejde na jinou zastávku to je asi kilometr cesty starší invalida na invalidním vozíku nebo jeho doprovod který ho tlačí to prostě nezvládne. Nechápu proč se neodstraní lampa veřejného osvětlení, která pravděpodobně brání průchodu k Zastávce, ale místo toho se raději dá značka zákaz vjezdu vozíčkářům. Moc děkuji předem za odpověď Horáková
  • Odpověď: (25.01.2022 14:48)
   Vážená paní Horáková,

   Zmíněné dopravní značení je zde z důvodu, že tento chodník neumožňuje bezpečný pohyb osob na invalidním vozíku jak z důvodu malého bočního odstupu od DZ a sloupu VO, tak i z důvodu značného podélného sklonu tohoto chodníku.
   Z tohoto důvodu není na této části komunikace vyznačen přechod pro chodce.

   Bezbariérově se lze na tramvajovou zastávku dostat rampou z ulice Rozšířená, dále podchodem a po chodníku přes nový přechod.

   Hezký den.

   S pozdravem

   oddělení silničního správního úřadu
   odbor dopravy (OD)
 • Otázka: parkování v ulici Rozšířená (David Zálešák 22.01.2022 15:45) – Doprava
  Sdílet
  Dobrý den, v ulici Rozšířená mezi domy 18 a 20 parkuje minimálně od 20.1.(dnes je 22.1.) auto s tím, že porušuje hned tři předpisy: stojí půlkou na přechodu, druhou půlkou blokuje nájezd pro záchranou techniku (označeno žlutou čárou) a navíc stojí v protisměru. Situaci jsem oznámil 21.1. v 13,30 na linku 156. Jelikož se nic nedělo, volal jsem 156 i 22.1. Bylo mi sděleno, že hlídka situaci vyřešila elektronickým sdělením přestupku. To se mi zdá opravdu málo. Do nyní zablokovaného prostoru zajíždí nejen hasiči a sanitky, ale i různí kurýři a řemeslníci všeho druhu. Nyní po neznámo jak dlouhou dobu budou muset všichni stát uprostřed ulice. Situace se mi zdá dosti nebezpečná na to, jak formálně byla vyřešena. Foto v příloze.
  Děkuji za váš názor
  • Odpověď: (24.01.2022 16:32)
   Vážený pane Zálešáku, 

   Váš dotaz předáváme Městské policii, která je v popsané problematice kompetentní. Jakmile obdržíme jejich vyjádření, poskytneme ho i Vám.
   Odbor dopravy není kompetentní k řešení porušování pravidel silničního provozu a nepřísluší nám vyjadřovat se k činnosti Městské policie.
   V těchto případech se i nadále obracejte na Městskou policii Praha 8 - operační středisko: 222 02 5556; 222 02 5557.

   S pozdravem 

   pověřený vedením odboru dopravy (OD)   Vážený pane Zálešáku, 

   v reakci na Váš e-mail týkající se stání vozidla v ulici Rozšířená Vám sdělujeme následující. Dne 21. 1. 2022 bylo oznámeno, že na Praze 8, v ulici Rozšířená ( mezi domy č.p. 18 – č.p. 20 ), stojí vozidlo na přechodu pro chodce, na žluté čáře a v protisměru. Na místo byla vyslána autohlídka MP Prahy 8, která výše uvedené jednání vyhodnotila jako přestupek a tento elektronicky zadokumentovala. Není tedy pravda, že by hlídka MP situaci neřešila, pouze přestupkové jednání zdokumentovala prostřednictvím tabletu, tudíž se mohlo při pohledu zdát, že přestupek nebyl řešen, jelikož na vozidlo nebyl umístěn tzv. parkovací lístek. Ze dne 22.1. 2022 nemáme zaznamenáno žádné oznámení o špatném parkování v ulici Rozšířená. Dne 24. 1. 2022 bylo v této ulici na výše uvedené vozidlo opět vypsáno oznámení prostřednictvím tabletu. Dnešního dne (tj. 25. 1.2022) byl řidič vozidla hlídkou MP zastižen a řešen dle zákona. Vozidlo si přeparkoval a byl hlídkou poučen o povinnosti dodržování zákona. Prostor před domem, jak uvádíte, není určen k parkování vozidel kurýrů, řemeslníků ani jiných vozidel, neboť jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích, než chodci, nesmějí chodníku, nebo stezky pro chodce užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak (Zákon 361/2000 Sb. §53 odst.2). 
   Oznámení o protiprávním jednání, v tomto případě přestupek v dopravě, lze oznámit prostřednictvím Linky 156 (Centrální operační středisko pro celou Prahu), odkud je věc předána na příslušné Obvodní ředitelství, nebo zavolat přímo na operační středisko OŘ MP Praha 8, tel: 222 025 556, 222 025 557.

   Za Váš podnět děkujeme.

   S pozdravem

   Pavel Novák                                                                                               
   odborný referent kontroly
   Městská policie Hl. m. Prahy
   Obvodní ředitelství MP Praha 8
 • Otázka: Rekonstrukce U Pekařky (Vojtěch Rydvan 22.01.2022 17:13) – Doprava
  Sdílet
  Dobrý den, prosím o informaci, zda se nechystá rekonstrukce silniční komunikace v ulici U Pekařky. Stav dlažebních kostek je zde rok od roku horší a trpí tím všichni rezidenti bydlící v okolních ulicích. Aktuálně se zde objevilo sprejem vyznačené vedení inženýrských sítí, což by mohlo nějakou stavební činnost naznačovat. Děkuji
  • Odpověď: (24.01.2022 16:30)
   Vážený pane Rydvane,

   Váš dotaz předáváme správci komunikace, kterým je Technická správa komunikací hl. m. Prahy. Jakmile obdržíme jejich vyjádření, poskytneme ho i Vám.

   S pozdravem

   pověřený vedením odboru dopravy (OD)   Dobrý den,

   V ul. U Pekařky je plánovaná oprava vozovky (Prosecká – Kundratka) na příští rok. Jinak dnes jsem zadal našemu dodavateli na opravu tento úsek, buď na doplnění chybějících kostek vozovky či opravou provizorního charakteru, dle aktuálního stavu.

   S pozdravem

   Zdeněk Kolařík
   Správní technik
   Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a.s.
 • Otázka: Parkovani v ulici Krizikova u nadrazi (Jiri Dolezal 17.01.2022 18:25) – Doprava
  Sdílet
  Dobrý den, v ulici Krizikova je neustále na zákazu stání (pruhy) nekolik zaparkovanych vozu celý den. Mám problém se dostat do vjezdu + si musíme za parkování na ulici platit. MP Praha toto neřeší. Můžete s tím něco dělat?
  • Odpověď: (19.01.2022 14:58)
   Vážený pane Doležale, 

   řešení porušování stanovené úpravy provozu (v tomto případě parkování na zákazu) není v kompetenci odboru dopravy ani městské části, ale městské policie, na kterou je třeba se v těchto případech obracet: Městská policie Praha 8 - operační středisko: 222 02 5556; 222 02 5557. 
   Váš podnět zároveň předáváme městské policii.

   S pozdravem 

   pověřený vedením odboru dopravy (OD)
   e-mail: michal.komenda@praha8.cz


   Dobrý den,

   pokud občané potřebují odtah, zde je kontakt přímo na Hlídkový útvar MP Praha s celoměstskou působností v rámci odtahů vozidel: 222 025 840.
   Každopádně je třeba si uvědomit, že odtahová služba je většinou značně vytížená, takže se může stát, že bude nějaký čas trvat než odtah přijede. 
   Váš podnět předávám na služebnu v Karlíně. 

   S pozdravem

   Pavel Novák                                                                                               
   odborný referent kontroly
   Městská policie Hl. m. Prahy
   Obvodní ředitelství MP Praha 8

 • Otázka: Dodržování zákazu vjezdu Fr. Kadlece (Dvořák P. 12.01.2022 9:59) – Doprava
  Sdílet
  Dobrý den, vítám zavedení zákazu vjezdu do ul. Fr. Kadlece ve směru od Kundratky. Viditelně se zklidnil provoz. Poprosil bych jen o důslednější kontrolu dodržování zákazu a stavu značení, velice často potkávám při jízdě v protisměru drzé řidiče nerespektující tento zákaz, navíc již několikrát se stalo, že značka byla jistě záměrně o 90 stupňů otočena směrem k chodníku a pro řidiče jedoucí od spodu není vidět.
  • Odpověď: (18.01.2022 14:17)
   Dobrý den pane Dvořáku,

   Již bylo s MP HMP projednáváno.
   Řeší v rámci možností.
   Děkuji za podnět.

   S pozdravem

   oddělení silničního správního úřadu
   odbor dopravy (OD)
 • Otázka: jednosměrka Františka Kadlece (Radim Girgaš 10.01.2022 21:12) – Doprava
  Sdílet
  Dobrý den, současná jednosměrka v ulici Františka Kadlece mi nedává vůbec smysl, pouze to omezuje místní lidi. Smysl dávala jednosměrka v ulici Na Sypkém (blokování vjezdu na Vosmíkových) v době uzavření Prosecké, protože to znamenalo, že se auta z Františka Kadlece v době špičky připojovala na Vosmíkových až v místě, kde už jsou 2 pruhy. Samozřejmě především je problém zpackaná oprava Zenklovy, kde od zastávky U Kříže nahoru není udělaný samostatný pruh pro auta po celé délce až po Vosmíkových. Za to je tam široký chodník, po kterém nikdo nechodí.
  • Odpověď: (18.01.2022 14:14)
   Vážený pane Girgaši,

   stávající opatření navazuje na dopravní opatření, která byla aplikována v rámci uzavírky ulice Prosecká. Tato uzavírka sice skončila, ale navazující dopravní opatření zejména v ulici V Holešovičkách opět zahušťují dopravu v ulicích Prahy 8.
   A z tohoto důvodu a po projednání návrhu DP hl. m. prahy s odborem pozemních komunikací a drah Magistrátu HMP a dotčeným orgánem Policií ČR bylo navrženo toto opatření.
   Jedná se o znemožnění používání ulice Františka Kadlece jako objízdné trasy ulice Zenklova. Jednoznačně bylo v minulých měsících prokázáno, že vozidla připojující se opětovně na ulici Vosmíkových z ulic Na Sypkém, Na Dědince a Pod četovou skalou značně zpomalují proud vozidel jedoucích ulicí Zenklova a tím značně komplikují plynulý provoz tramvajové dopravy, která nabírala značná zpoždění.
   Navíc ulicemi Františka Kadlece, Na Sypkém, V Zahradách a dalších projíždělo značné množství vozidel a vozidla zde stála v kolonách. Toto bylo vnímáno rezidenty jako velké negativum.
   Jedná se o opatření na dobu dvou měsíců (do 31.1.2022), poté bude funkčnost opatření vyhodnocena.
   Ano, může toto opatření přinášet rezidentům této lokality i některá negativa, ale jednoznačné pozitivum pro všechny včetně rezidentů je odstranění tranzitní dopravy společně s plynulejší jízdou proudu vozidel včetně TRAM na ulici Zenklova.

   S názorem na nevhodně zrealizovaným uspořádáním ulice Zenklova lze jen souhlasit. 

   S pozdravem

   oddělení silničního správního úřadu
   odbor dopravy (OD)
 • Otázka: Ládví (Honza Marek 10.01.2022 10:03) – Doprava
  Sdílet
  Dobrý den,

  absolutně nechápu, co jste to provedli na Ládví. Zcela zbytečné zúžení vozovky před přechodem zpomaluje dopravu.
  Taková zúžení jsou teď častá. Hloupá móda, nic víc.

  Hrozně mě mrzí, že město Praha má takto mizernou správu. Vy všichni, jak tam sedíte, máte máslo na hlavě. Nic kloudného jste pro nás neudělali, jen šikanujete řidiče, viz. např. modré zóny.

  Na každého jednou dojde. Defenestrace by nebyla od věci.

  Chraň nás Bůh před vámi!  Honza Marek


  Praha 8

  • Odpověď: (13.01.2022 13:30)
   Vážený pane Marku,

   k této úpravě bylo přistoupeno s cílem zvýšení bezpečnosti chodců. Z hlediska statistik dopravní nehodovosti patří tento přechod pro chodce mezi nejhorší na území hl. m. Prahy. Chodci jsou nejzranitelnějšími účastníky provozu, dlouhodobě mají nejvyšší podíl mezi usmrcenými při dopravních nehodách v Praze. Přechody jsou kritickým místem, nejčastěji právě ty, které jsou přes dva jízdní pruhy. 
   Je pravdou, že kousek od přechodu se nachází podchod, ale je však potřeba si uvědomit, že přístup k zastávkám tramvaje je pouze po schodišti, tudíž přechod zajišťuje mj. bezbariérový přístup na zastávky tramvaje. Dle průzkumu přechod ve špičce využívá více jak 100 chodců, a to včetně dětí na cestě do škol. To také potvrzuje skutečnost, že přechod má své opodstatnění nehledě na blízký podchod. Z průzkumu také vyplynulo, že cca 95 % řidičů jezdilo v tomto úseku jedním (pravým) jízdním pruhem, což je dáno uspořádáním řadících pruhů na světelných křižovatkách s ul. Opálkova a Davídkova, kdy je vždy průběžný jen jeden jízdní pruh, druhý je odbočující. Plynulost dopravy je pak dána především délkou zeleného signálu „volno“ na světelně řízených křižovatkách. 
   Věříme, že výše uvedené vysvětlení přijmete s pochopením.

   S pozdravem

   Jaroslav Lehký
   specialista silničního správního úřadu

   HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
   MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
   Odbor pozemních komunikací a drah
   Oddělení silničního správního úřadu
 • Otázka: ZÁKAZ VJEZDU DO UL.FRANTIŠKA KADLECE (Kubíček 05.01.2022 8:58) – Doprava
  Sdílet
  ŽÁDOST O ODSTRANĚNÍ PŘENOSNÉHO ZNAČENÍ ZÁKAZU VJEZDU DO UL.FRANTŠIKA KADCELE (OD UL.K.HLAVÁČKA). JDE OPRAVDU O NESMYSLNÉ ZNAČENÍ.
  • Odpověď: (11.01.2022 12:13)
   Vážený pane Kubíčku,

   Přechodná úprava provozu je v platnosti do 31.1.2022. Její funkčnost bude poté vyhodnocena.
   Děkuji za podnět.

   S pozdravem

   oddělení silničního správního úřadu
   odbor dopravy (OD)
 • Otázka: parkování (Adamová 06.01.2022 11:03) – Doprava
  Sdílet
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda se plánují modré zóny v ulici Podlipného. Je to katastrofa, v této ulici parkuje snad celá ČR, když vyzvednu malou ze školy, jezdíme 20 minut, abych našla volné místo, když už ne před barákem, tak aspoň poblíž. Nejhorší je, že zde parkují i firemní auta ( minimálně 4 ) bezpečnostní firmy, která má svoje garáže, parkují zde dodávky a někteří už se ani nesnaží dodržovat předpisy a postaví to na roh chodníku. Bude se tato situace nějak řešit ? Děkuji Adamová
  • Odpověď: (11.01.2022 12:04)
   Vážená paní Adamová, 

   rozšíření zón placeného stání v Praze 8 se v současné době neplánuje. 
   Pokud máte podezření na přestupek v dopravě, je třeba kontaktovat přímo Městskou policii hl. m. Prahy, která je v tomto kompetentní.
   Městská policie Praha 8 - operační středisko: 222 02 5556; 222 02 5557

   S pozdravem 

   pověřený vedením odboru dopravy (OD)