Zeptejte se

Zasláním příspěvku souhlasíte s podmínkami uveřejňování.

Vážení občané, máte-li dotaz týkající se chodu městské části Praha 8 nebo Úřadu městské části Praha 8, napište nám. Vaše dotazy budou zodpovězeny příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 8. Zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Zodpovídány nebudou příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, komerčního charakteru, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy.

Dotazy jsou spolu s odpověďmi zveřejňovány na této stránce. Zveřejňovány jsou pouze příspěvky, které neporušují zmíněná pravidla.

Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, případně týká-li se širšího a komplexnějšího tématu, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu nebo osobně po sjednání schůzky.

Zasláním příspěvku poskytujete právo k jeho používání či reprodukování.

 

Téma Řadit podle data
Vyhledávání:

Pro vložení otázky nejdříve zvolte téma

*
*
 
*
Sečtěte čísla sedm a pět
 
 

1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Saunders (Eva 24.03.2023 15:15) – Ostatní
  Sdílet
  Dobry den, v ul. Pivovarnicka 2 v Libni zije muj dlouholety znamy Jan Polacek. Nahle se mi ale jemu zaslany dopis vratil, ze pry je na teto adrese neznamy. Lze, prosim, zjistit, zda nahovou nezemrel? Nemel pribuzne, nema mi to kdo dat vedet, pokud se tak stalo. Panovi bylo pres 80 let. Predem dekuji za laskavou odpoved.
  • Odpověď: (30.03.2023 12:04)
   Dobrý den,

   bez uvedení zákonného důvodu nemůže Úřad městské části Praha 8 sdělovat osobní údaje občanů, ať již z evidence obyvatel či z matričních knih.
   Obraťte se, prosím, na Policii ČR.

   S pozdravem

   pověřena vedením odboru občansko-správního (OOS)
 • Otázka: Spadová MŠ (Markéta 28.03.2023 20:43) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den,

  Trvalý pobyt máme v ulici Vratislavská. Ráda bych se zeptala, jaká mateřská školka je tedy pro nás spádová?

  Děkuji,
  Bučková
  • Odpověď: (29.03.2023 13:32)
   Vážená paní Bučková, 

   v souladu s vyhláškou hlavního města Prahy o školských obvodech mateřských škol – viz zde https://www.praha8.cz/file/WfZ/OZV-o-skolskych-obvodech-MS-2019.pdf  je pro všech 24 mateřských škol, zřízených Městskou částí Praha 8 – viz zde MČ Praha 8: Mateřské školy - Mateřské školy , spádová celá Městská část Praha 8, tudíž si můžete zvolit libovolnou mateřskou školu, zřízenou MČ Praha 8.

   Děkuji, klidný den.

   vedoucí odboru školství (OŠ)
 • Otázka: Přístřešek tram. zast. u M-Kobylisy směr vozovna (ing. arch. Lenka Houbová 21.03.2023 18:10) – Doprava
  Sdílet
  Proč není tento přístřešek dokončen? Chybí bočnice proti větru a dešti a hlavně lavička pro nemocné důchodce! Mně je 72 let, mám nemocnou páteř a nevydržím dlouho stát! Naproti jsou lavičky čtyři !!! Proč?
  Děkuji za odpověď. Houbová
  • Odpověď: (29.03.2023 13:29)
   Dobrý den,

   při instalaci nových zastávkových přístřešků jsme povinni řídit se aktuálně platnou normou ČSN, která pro cestující předepisuje průchod 2,2 m. Zohledňují se tak i cestující s kočárky, nebo na invalidních vozících. Norma výjimečně povoluje minimální šířku nástupiště 1,7 m a ze strany Dopravního podniku je tato vzdálenost důrazně vyžadována. Některé zastávky jsou bohužel tak úzké, že osazení přístřešků s bočnicemi a integrovanou lavičkou vzhledem k dodržení požadovaných parametrů není možné, byť jde někdy jen o několik centimetrů. Původní stav tuto normu ne vždy splňoval a instalace nových přístřešků v majetku hlavního města Prahy musí výše zmíněnou normu respektovat. Pokud je na jakékoli zastávce dostatečný prostor, primárně instalujeme typ přístřešků s bočnicemi a s integrovanou lavičkou. Nový přístřešek na tramvajové zastávce Kobylisy ve směru Střelničná, Březiněveská je kompletní, je to typ bez bočnic a bez lavičky.

   S pozdravem

   Ing. Marie Procházková
   Specialista projektové přípravy
   Technologie hlavního města Prahy, a.s.
 • Otázka: Sběrný dvůr ve Voctářově (Vaclav Zelenka 28.03.2023 9:35) – Životní prostředí
  Sdílet
  Dobrý den, kdy obnovíte provoz sběrného dvora ve Voctářově ulici, který byl ve veřejném zájmu a byl využíván? Předesílám, že bohužel nemám možnost v pracovní době shánět nádoby na odpad ani vozit je přes půl Prahy.
  Děkuji.
  VZ
  • Odpověď: (29.03.2023 12:50)
   Vážený pane Zelenko,

   sběrný dvůr byl provozován a uzavřen Magistrátem hl. m. Prahy z důvodu výstavby v této lokalitě. Sběrný dvůr zde již otevřen nebude. Bude-li magistrátem hl. m. Prahy na území Městské části Prahy 8 otevřen jiný sběrný dvůr, budou o tomto občané na našich webových stránkách informováni. 

   S pozdravem

   Oddělení kontroly ovzduší, odpadů a správních činností
   Odbor životního prostředí (OŽP)
 • Otázka: Přeplněné kontejnery na tříděný odpad (Věra M 27.03.2023 11:55) – Životní prostředí
  Sdílet
  Dobrý den,
  píšu už poněkolikáté, protože situace je stále stejná a nikdo ji neřeší. Nádoba na tříděný plastový odpad před domem 515 v Řešovské ulici dlouhodobě nestačí. Bylo by potřeba přidat druhou nádobu nebo navýšit svoz. Na přiložené fotografii je situace z neděle 26. 3. odpoledne po tom, co zde dopoledne projelo auto sbírající přebytečný odpad. Toto auto sice jezdí pravidelně a odveze, co se válí po zemi, ale popelnici to neuvolní, takže za chvíli je zase obložená zvenku. Svoz plastu je prováděn až v úterý. Prosím, zamyslete se nad tím. To přece není v pořádku, aby se tu pořád povaloval odpad po ulici. Proč není možné přidat druhou nádobu? Dřív tu byly dvě a bylo to v pořádku. Podobný problém je také se sklem a to nejen v této ulici. Když jdu po sídlišti, často vidím nádoby na sklo přeplněné a obložené lahvemi až do jízdního pruhu.
  S pozdravem
  Věra M
  • Odpověď: (29.03.2023 9:22)
   Dobrý den,

   děkujeme za podnět. Ve věci bude provedeno opakované šetření, zda je možno přidat další nádobu nebo navýšit četnost svozu. Podnět bude rovněž zaslán svozové společnosti k přehodnocení svozového harmonogramu.

   S pozdravem

   Oddělení kontroly ovzduší, odpadů a správních činností
   Odbor životního prostředí (OŽP)
 • Otázka: Reklamni dekorace a parezy na chodniku (Jana Nová 24.03.2023 8:54) – Obecní majetek
  Sdílet
  Jak je mozne, ze pred Kavarnou 633 na Klapkove ulici jsou na chodniku parezy a barove stolicky, pres chodnik svetla apod? Muze si restaurace umistit pred svuj podnik nebo na to maji povoleni?
  • Odpověď: (27.03.2023 11:57)
   Vážená paní Nová, 

   bez rozhodnutí Odboru dopravy a souhlasu správce komunikace nelze provozovat předzahrádku. 
   Pokud by někdo umístil předzahrádku bez povolení, budeme postupovat v souladu s platnou legislativou. 
   „Natažená světla“ nad chodníkem nejsou zvláštním užíváním komunikace. 

   S pozdravem 

   pověřený vedením odboru dopravy (OD)
 • Otázka: Parkování Radomská - parkoviště (František Kozderka 24.03.2023 10:13) – Doprava
  Sdílet
  Dobrý den,
  na parkovišti v Radomské stále parkují autta uprostřed parkoviště. Před 3 týdny jste slíbili že předáte podnět MP Praha, ale tím to asi skončilo.

  Dnes jsem viděl paní, která nedokázala vyjet, protože ji blokovalo auto parkující uprostřed.
  • Odpověď: (27.03.2023 11:54)
   Vážený pane Kozderko, 

   v těchto případech je třeba kontaktovat Městskou policii hl. m. Prahy, která je v tomto kompetentní, nikoliv Odbor dopravy ÚMČ Praha 8. 
   Městská policie Praha 8 - operační středisko: 222 02 5556; 222 02 5557; případně linka 156. 
   Váš podnět Městské policii přeposíláme. 

   S pozdravem 

   pověřený vedením odboru dopravy (OD)
 • Otázka: Parkování v modré zone (Hauser Premysl 22.03.2023 16:56) – Doprava
  Sdílet
  Mám auto v opravě,dali mi náhradní vůz. Prosím o sdělení,jak je to s parkováním v modré zóně pro náhradní vůz, mám zaplaceno na celý rok,ale na SPZ auta,které je v opravě. Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (23.03.2023 15:06)
   Vážený pane Hausere, 

   v tomto případě je třeba zažádat o dočasnou změnu RZ a to buď on-line na Osobních stránkách uživatele https://portal.zpspraha.cz/id/login; zdarma a maximálně na 14 dní) nebo osobně na výdejně parkovacích oprávnění (zde je možné zadat dočasnou změnu RZ i na delší dobu). 
   Na výdejně předkládáte přejímací protokol ze servisu a doklady k náhradnímu vozu. 
   Změny nelze registrovat se zpětnou platností. 

   S pozdravem 

   pověřený vedením odboru dopravy (OD)
 • Otázka: Parkovani Karlin (Kateřina Janášová 22.03.2023 18:00) – Doprava
  Sdílet
  Dobry den, na zaklade ceho, kdy a na jak dlouho bylo zmeneno placene parkovani v Karline na 60 Kc za hodinu (Vitkova, Krizikova, kolem kostela)? Nyni se k nam jako rezidentum prakticky neda prijet autem na navstevu, protoze jedno odpoledne vyjde asi na 500 Kc. My tu mame deti, za kterymi jezdi mimoprazska babicka na hlidani…
  • Odpověď: (23.03.2023 15:04)
   Vážená paní Janášová, 

   zóny placeného stání jsou regulací dopravy v klidu, nikoli provozováním veřejného parkoviště. 
   Regulace dopravy v klidu je ve prospěch rezidentů, tedy obyvatel s trvalým pobytem na území naší městské části. 

   Návštěvníci mohou parkovat po uhrazení návštěvnického parkovného, jehož cena byla na území Karlína dlouhodobě velmi nízká a negativně se projevovala na obsazenosti parkovacích míst v neprospěch našich rezidentů. 
   Karlín je atraktivní čtvrtí v širším centru Prahy. Nové ceny návštěvnického parkovného, které jsou platné od 1.3.2023, pouze zohledňují atraktivitu území.

   Na rozdíl od sousedních městských částí není v Praze 8 provoz zón placeného stání v celotýdenním ani celodenním režimu. Zóny placeného stání nejsou v Praze 8 v provozu o víkendech a od 20:00 do 8:00 (pondělí – pátek). Mimo provozní dobu je možné parkovat i v zónách placeného stání bez omezení a zdarma. 

   Vzhledem k velmi husté síti linek a vysoké kvalitě MHD v Praze, je MHD pro cestování po Praze velmi vhodnou alternativou k „popojíždění“ autem. Cestování MHD lze kombinovat i s parkováním na záchytných parkovištích a veřejných parkovištích ve správě TSK hl. m. Prahy, které je cenově výhodné. Přehled záchytných parkovišť je zveřejněn na https://parking.praha.eu/cs/moznosti-parkovani-v-praze/  a na www.tsk-praha.cz. 

   Zajištění parkovacího místa pro automobil je povinností vlastníka/provozovatele, nikoli obce nebo státu a je svobodnou volbou každého z nás, jaký způsob dopravy po zahuštěné metropoli zvolíme. 

   S pozdravem

   pověřený vedením odboru dopravy (OD)
 • Otázka: Parkování v křižovatce (Drahoslav Pohurek 22.03.2023 12:42) – Doprava
  Sdílet
  Dobrý den,denně parkují v křižovatce PodlipnéhoxLindnerova vozy a zvlášť velké dodávky.Nelze přejít s kočárkem a zvlášť nebezpečné je když dodávka stojí tak,že brání výhledu.Jsou zde dvě školy a místním strážníkům je to putna.Volání na 156 nepomáhá,zda přijedou,či ne ,těžko říct,ale min.hodinu po zavolání se nikdo neobjevil.A problém je neustále,přitom brání provozu,či stáni v křižovatce je v pořádku,proč místní strážnici nekonají?Přímo před služebnou jim parkují na přechodu a oni nic,často se tam svítí do noci,ale oni nereagují na zvonek nebo klepání.Děkuji Pohurek
  • Odpověď: (23.03.2023 15:01)
   Vážený pane Pohurku, 

   Váš dotaz předáváme Městské policii hl. m. Prahy, která je v tomto kompetentní. 

   S pozdravem 

   pověřený vedením odboru dopravy (OD)   Vážený pane Pohurku,

   dopravu v klidu a neoprávněné parkování motorových vozidel řeší naši strážníci průběžně při běžné hlídkové činnosti v této lokalitě. Hlídková činnost je zde prováděna jak strážníky okrskáři, tak autohlídkami. V evidenci CEP (centrální registr přestupků) je za poslední období v ulici Lindnerova, Podlipného a Primátorská 308 řešení pro porušení zákona, především v dopravě v klidu (stání vozidel v rozporu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích). Z tohoto počtu bylo realizováno 25 odtahů vozidel, tvořící překážku silničního provozu. Vzhledem k tomu, že se již delší dobu přestupkové jednání oznamuje taktéž elektronicky příslušnému správnímu orgánu, nejsou za stěrači vozidel vidět tzv. parkovací lístky, tudíž občané mohou nabýt dojmu, že strážníci MP situaci na místě neřeší. 
   Samotný odtah vozidla je výrazným zásahem do výkonu vlastnického práva. Proto je přesně specifikováno, z jakých důvodů může policista, nebo strážník odtah nařídit. Vozidlo může tvořit překážku silničního provozu, respektive ohrožovat jeho bezpečnost a plynulost (například křižovatka, přechod pro chodce), nebo stojí v zónách placeného stání, kde je parkování umožněno jen po uhrazení místního poplatku. Také může parkovat na vyhrazených místech a parkovištích, nebo blokovat vjezd či výjezd - v takovém případě se odtah realizuje jen na žádost oprávněné osoby. Pokud vozidlo nebrání v provozu na pozemních komunikacích (netvoří překážku) dle zákona o provozu na pozemních komunikacích, ani nestojí na vyhrazeném parkovišti, nelze nařídit odtažení vozidla.  O odtažení takto ponechaného vozidla rozhoduje vždy policista, nebo strážník, který o odtažení sepisuje záznam (protokol), v němž jsou uvedeny rozhodné skutečnosti (čas, SPZ, typ přestupku, atd.). Odtah vozidla se provádí na náklady jeho provozovatele.

   V každém případě kdykoli zde budou vznikat situace a to zejména v souvislosti s překážkou v provozu na pozemní komunikaci, lze nám toto oznámit prostřednictvím L156 (Centrální operační středisko pro celou Prahu), odkud je věc předána na příslušné Obvodní ředitelství, nebo zavolat přímo na operační středisko OŘ MP Praha 8, tel: 222 025 556-7. Naše hlídky se na místo dostaví vždy během několika minut a oznámení budou řešit dle zákona a svých pravomocí a zejména je budou řešit v době, kdy k přestupkovému jednání fakticky dochází. Také lze oznámit protiprávní jednání Policii ČR na L158, nebo přímo na místní oddělení Libeň, tel. 974 858 560.

   Za podnět Vám děkujeme.

   S pozdravem

   Pavel Novák
   odborný referent kontroly
   Městská policie Hl. m. Prahy
   Obvodní ředitelství MP Praha 8