O podobě sídliště Ďáblice se vedla další debata

V Praze 8 proběhla další veřejná debata o možné budoucí proměně sídliště Ďáblice. K tomuto tématu se přišlo vyjádřit několik stovek lidí, kteří zaplnili sál kulturního centra Ládví. Mezi řečníky nechyběli ani zástupci Prahy 8.

Všem přítomným byly náměstkem primátora Petrem Hlaváčkem prezentovány dva návrhy možné budoucí proměny tohoto území. Jedním byl metropolitní plán, druhým pak urbanistická studie.

Z úst obyvatel dotčené lokality nejvíce zaznívali výtky, že s nimi budoucí podobu sídliště pražský magistrát nijak nekomunikoval. 
Debatu v kulturním domě Ládví podobně jako procházku, při které se mohli místní obyvatelé seznámit s proměnou lokality sídliště Ďáblice, uspořádal spolek Krásné Kobylisy.

"Tvorbu vize proměn ďáblického sídliště zaštítil pan architekt Petr Klápště společně s dalšími odborníky na architekturu a urbanistiku. Stala se takovým výchozím bodem pro územní studii, která má ochránit sídliště před nežádoucí výstavbou, jako je například výstavba výškových budov na místech bývalého družstva Včela," řekl Jan Vocel, spolek Krásné Kobylisy.

Procházky se zúčastnil také náměstek primátora hlavního města Prahy - architekt Petr Hlaváček.

"My jsme pozvali pana náměstka primátora Petra Hlaváčka proto, aby viděl náladu místních občanů, aby viděl, jak se staví k možným nápadům, k zástavbě různých ploch," řekl Jan Vocel, spolek Krásné Kobylisy.

"S některými souhlasím, některé jsou k debatě. Myslím si, že podceňovat problém dostupného bydlení a démonizovat některé skupiny obyvatel není úplně moudré a samozřejmě vnímám, že to sídliště má dva velké problémy, které tady jeden z pánů kolegů definoval, jedno je parkování a druhý je bezpečnost. Územní plán a územní plánování umí řešit bezpečnost jen v určitých parametrech, nějaké urbanistické sociální kontroly ale neumí řešit aktivně. Samozřejmě vyjadřují názor, to je úplně v pořádku," řekl Petr Hlaváček, náměstkem primátora hl. m. Prahy.

Otázku územní studie i Metropolitního plánu v Ďáblicích řeší i městská část Praha 8.

"Je to v podstatě vzorová spolupráce městské části se spolky, které reprezentují názory občanů a jenom díky tomu a dlouholeté spolupráci máme kvalitní výsledky. Myslím si, že obecně díky této studii se nám dlouhodobě daří ochránit toto sídliště od zahušťování, od nechtěné zástavby, jako třeba konkrétně zde na parkovišti v Taussigově ulici, kde jsme jako městská část jednoznačně odmítli zástavbu tohoto území, protože se domníváme, že by to poškodilo právě kvalitní život a kvalitní prvky tohoto sídliště," řekl radní MČ Praha 8 Tomáš Hřebík (STAN).

„Je skvělé být součástí komunity ze sídliště, co chtějí ochránit místo kde žijí. Děkuji spolku Krásné Kobylisy za organizaci a práci pro sousedy. Sám mám pocit, že od prvního dne, co jsem vstoupil do politiky bráníme sídliště Ďáblice a za tím si stojíme. Pro mě je naprosto nepochopitelné, proč sídliště Ďáblice každý rok se stávají nějakým tématem výstavby, zástavby nebo zahušťování,“ doplnil místostarosta MČ Praha 8 Jiří Vítek (Patrioti). 


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 30.05.2022