Informačně i umělecky cenná Výstava na stromech zahájena

Až do 16. října se můžete seznámit s příběhy kostarických a panamských pěstitelů banánů v rámci Výstavy na stromech, která byla slavnostně zahájena radní pro kulturu Janou Solomonovou v pondělí 9. října 2017 na Karlínském náměstí. Akce se konala pod záštitou zástupce starosty Prahy 8 Petra Vilguse.

Výstavu a kampaň Za férové banány představila Pavla Kotíková z Ekumenické akademie, která je spolu s organizací NaZemi hlavním pořadatelem akce. Návštěvníci výstavy pod širým nebem se na 14 panelech s fotografiemi dozvědí, co vše se skrývá za tolik oblíbeným tropickým ovocem – banány. Jednotlivé panely popisují příběhy pracovníků a poukazují na velmi špatné podmínky, které při práci musí snášet. Vedle nízkých mezd, dlouhých přesčasů a ohrožení pesticidy jsou pracovníci vystaveni obtěžování, ale i zastrašování. Pracovat na zlepšování podmínek aktivním členstvím v odborech je pro ně velmi rizikové. Ti, kteří se o něco takového pokusí, jsou šikanováni, přeřazeni na jinou práci nebo o ni zcela přijdou, v horším případě jsou dokonce zbiti či zavražděni. Výstava má upozornit veřejnost také na důsledky našeho nákupního chování, i na to, co můžeme změnit my jako spotřebitelé. 

Po setmění se konalo promítání nového francouzského dokumentárního filmu Velká banánová loupež, s českými titulky. Téměř hodinový dokument dal nahlédnout do prostředí banánového obchodu. Co se ale skrývá za produkcí banánů, bývá nám spotřebitelům často skryto. „Proto jsme s mými kolegy podnikli loni v létě cestu na banánové plantáže v Panamě a Kostarice. Odtud jsme přivezli velké množství materiálů, fotek a příběhů. A právě ty jsme společně s organizací NaZemi zpracovali do třetího ročníku celorepublikového happeningu Výstava na stromech,“ vysvětluje Pavla Kotíková, koordinátorka projektu Za férové banány.   

Ku příležitosti zahájení výstavy byl připraven podvečerní doprovodný program. Zájemci mohli ochutnat fairtradové banány, slané a sladké quiche a čokoládové muffiny z řevnické pekárny a zapít je fiartradovou kávou, čajem či cappuccinem. Souběžně probíhal bleší trh, na kterém dobrovolníci nabízeli oblečení, obuv, kabelky, ale i knížky a šperky. Zajímavé kousky do šatníku získali zájemci za dobrovolný příspěvek. Výtěžek půjde na podporu pěstitelů z Peru, kteří byli zasaženi ničivými záplavami. 

„Praha 8 podporuje fairtrade celou řadou projektů. Velmi mne těší, že jednou z forem i je výstava unikátních fotografií, které jsou informačně cenné, ale zároveň mohou zpestřit veřejný prostor. Doufám, že fotografie i dokument shlédne co nejvíce lidí a pomůže k zlepšení pracovních podmínek nejen na kostarických a panamských plantážích,“ komentuje výstavu radní Jana Solomonová.

Třináct fotografií obsahuje příběhy zaměstnanců, rodinných příslušníků a lidí zabývajících se prací na banánové plantáži nebo při balení a ošetřování banánů. Výstava je k vidění na třech místech Prahy 8, fotografie jsou zavěšeny na stromech na pěší zóně od metra Ládví, v praku na Karlínském náměstí a v parku na nám. Dr. Václava Holého:
  • od 7. do 16. října 2017 na pěší promenádě u stanice metra Ládví
  • od 7. do 14. října 2017 v parku na náměstí Dr. Václava Holého
  • od 9. do 14. října 2017 v parku na Karlínském náměstí


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Zveřejněno: 11.10.2017