V ulici Pod Plynojemem vzniká nová komunitní zahrada

Komunitní zahrada Pod Plynojemem – úklid pozemku 23/07/2018Další komunitní zahrada vzniká v těchto dnech v ulici Pod Plynojemem. Iniciátorem akce je MČ Praha 8.

„V dubnu 2018 jsme vyzvali občany naší městské části, aby nám vytipovali místa, na kterých by komunitní zahrady napříč Prahou 8 mohly vzniknout. Jedním z nich byl právě pozemek městské části v ulici Pod Plynojemem,“ vysvětluje iniciativu radní Prahy 8 Hana Matoušová. Celkem přišlo 13 podnětů.

V pondělí 23. července proběhl dobrovolný úklid pozemku, který organizoval společensky prospěšný podnik KOKOZA zaměřující se na kompostování a zahradničení ve městě. „Pozemek, který se jeví jako bezvadné místo pro komunitní zahradu, v ulici Pod Plynojemem, byl velmi zanedbaný. Nacházelo se tady plno odpadků, problematické byly i náletové dřeviny. Aby zde mohla v průběhu pár měsíců vzniknout komunitní zahrada, museli jsme jej nejdříve uklidit,“ vysvětluje Radka Pokorná z KOKOZY. „Dobrovolný úklid proběhl ve vynikající atmosféře, a to díky asi 30 mladým studentům z celého světa, kteří tráví dva měsíce na letní škole pod záštitou Univerzity Karlovy. Tito studenti leadershipu se více než ochotně pustili do práce a během několika pár hodin proměnili místo k nepoznání. Moc jim za to děkuji,“ popisuje průběh úklidu Pokorná. Více o aktivitách KOKOZY se dočtete na jejich webu zde

Po úklidu se začal připravovat komunitní kompostér, který bude součástí zahrady. „Všichni sousedé z ulice Pod Plynojemem, které zajímá komunitní zahradničení či kompostování, se nám mohou přihlásit e-mailem na kompostovani@praha8.cz. Čím víc jich bude, tím lépe. V nejbližší době bychom zde rádi vysadili ovocné stromy a zřídili bylinkové záhony. To vše ale už ve spolupráci s místní komunitou. Poté péče o zahradu přejde na ně. Co nás ale ještě čeká, je vyřešit odstínění pozemku od rušné silnice,“ uvádí radní Matoušová.

Na dříve neutěšeném místě tak vzniká prostor pro propojení sousedů. Ti se zároveň snaží i o revitalizaci parčíku naproti přes ulici. Více o návrhu se dozvíte na webu participativního rozpočtu MOJE OSMIČKA zdeDostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Zveřejněno: 24.07.2018   |   Aktualizováno: 31.10.2018