Cesta dětí do ZŠ a MŠ Dolákova bude bezpečnější – Praha 8 pošle podněty BESIPu

Cesta dětí do ZŠ Dolákova bude bezpečnější (ilustrační foto)Rada MČ Praha 8 schválila ve středu 3. října 2018 dopravní studii ZŠ a MŠ Dolákova v programu Bezpečné cesty do školy. Cílem je vytvořit bezpečnější místo při docházení žáků do školy, podporovat pěší docházení, jízdu na koloběžkách a na kolech a využívání MHD.

MČ Praha 8 zahájila v roce 2017 realizaci programu Bezpečné cesty do školy ve spolupráci s dopravními projektanty a spolkem Pražské matky. „Do projektu se doposud zapojily ZŠ Burešova, ZŠ a MŠ Dolákova, ZŠ a MŠ U Školské zahrady. V ZŠ a MŠ Lyčkovo náměstí nyní probíhá zpracování návrhu dopravní studie,“ vyjmenovává místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus (SZ), který převzal nad programem za městskou část záštitu.

Další školou, která má hotovou dopravní studii je ZŠ a MŠ Dolákova, která se do programu zapojila 13. listopadu 2017. „Zjednodušeně se celý proces dá popsat tak, že děti s rodiči a učiteli mapují své cesty do školy, označují na nich nebezpečná místa a diskutují nad bezpečností s dopravními projektanty. Třídy vytvářejí třídní mapy překreslením map jednotlivých žáků, ze kterých pak vzniká jedna školní mapa,“ vysvětluje postup místostarosta Vilgus. Celá pracovní skupina pak sestává také ze zástupců osmé městské části, Policie ČR, Městské policie, TSK, MHMP a další podstatných orgánů.

Bezpečně do školy – práce dětí„Díky týmové spolupráci jsou zjištěna problematická místa – typicky křižovatky, přechody, úseky bez chodníků atp. Jako nejproblematičtější vnímáme místa Dolákova x Feřtekova a Dolákova x Hackerova, a to před základní i mateřskou školou. Problémem je také to, že dopravní infrastruktura zůstala vzhledem k době výstavby sídliště, kterého je ZŠ součástí, v podstatě beze změn. Žáci by ocenily také bezpečný prostor pro ukládání kol a koloběžek,“ popisuje výsledky studie Vilgus. Více ke studii najdete na našem webu zde.

MČ Praha 8 dopravní studii ZŠ a MŠ Doláková postoupí BESIPu k rozhodnutí, které podněty bude realizovat. Rozhodnutí bude známo na jaře 2019. 

Zahájení realizace programu Bezpečné cesty do školy bylo zásluhou projektu „Místní Agenda 21 – Cesta k udržitelnému rozvoji v Praze 8“ podpořeného z Národního programu pro životní prostředí. Jako první se v MČ Praha 8 do programu zapojila ZŠ Burešova. Prozatím se díky Bezpečným cestám do škol podařilo do programu BESIP MHMP zahrnout realizace některých opatření pro bezpečnější okolí ZŠ Burešova (více na našem webu zde) a ZŠ a MŠ U školské zahrady (více na našem webu zde) za cenu 10 mil. Kč a vybudovat cyklopřístřešek v ZŠ Burešova.

 


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
Mohlo by vás také zajímat
Zveřejněno: 03.10.2018