Mateřská škola, Praha 8, U Sluncové 10a

Adresa: U Sluncové 10a / čp. 135, 186 00  Praha 8 – Karlín
Ředitelka: Zuzana Šteflová, tel.: 721 221 829
Telefon: tel.: 721 221 829
E-mail: reditelka@msusluncove.cz
ID schránka: hqqst98
Vedoucí školní jídelny: Ing. Ivana Martinovská, tel.: 737 100 608, e-mail: jidelna@msusluncove.cz  
Webová prezentace: www.msusluncove.cz


Školní vzdělávací program mateřské školy a její aktivity


MŠ U SluncovéNaše mateřská škola se nachází v Praze 8 v Karlíně asi 5 minut chůze od stanice metra Invalidovna. Její podlouhlá, z části patrová budova s novou žlutou omítkou je schovaná ve svahu rozlehlé zahrady pod vzrostlými stromy.

Do školy dochází 100 dětí do čtyř věkově smíšených tříd – berušek, koťátek, sluníček a myšek. Paní učitelky děti vzdělávají podle vlastního školního vzdělávacího programu „Sluníčková školka“. Ten je zaměřen především na dvě významné oblasti: estetickou výchovu a rozvoj a budování prosociálních vztahů napříč mezi dětmi a dospělými. Děti mají možnost denně si vybírat z množství aktivit týkajících se výtvarné, hudební i dramatické činnosti. Tvoří a hrají si s nevšedními pomůckami a materiálem, zkouší si muzicírování podle myšlenek a idejí hudební školy Carla Orffa „každé dítě může být muzikantem“. Paní učitelky i provozní personál přistupují ke každému dítěti individuálně, s respektem a úctou k jeho odlišnostem i osobnostním potřebám. Současně však ve třídách funguje soubor pravidel, jež si děti z velké části tvoří během roku se svými učitelkami, a které je učí ohleduplnosti a vnímavosti k ostatním lidem. Program pro děti je pestrý a různorodý, dostatečně přizpůsobený individuálním potřebám a věku dětí.

Velkou předností je již zmiňovaná školní zahrada. Je vybavena množstvím nápaditých dřevěných hracích prvků a průlezek, fotbalovým hřištěm s umělým povrchem, lanovou dráhou a v nejvyšší části velkou nafukovací trampolínou. To dětem umožňuje denně zažít rozličné sportovní aktivity, překonání obav ze zdolávání nesnadného terénu a tolik potřebný přirozený pohyb a radost z něj. Nejrůznější přírodní zákoutí motivují děti ke každodenním dobrodružným hrám vycházejících z dětské fantazie a představ.

S ohledem na současnou mimořádnou epidemiologickou situaci jsme v naší MŠ upravily odpolední aktivity. V běžném režimu nabízíme pro naše děti odpolední činnosti, které vedou paní učitelky a ve kterých si mohou prohloubit svoje znalosti a dovednosti - sportovní hry, tvoření v keramické dílně, hrátky s hudbou. Z nabízených kroužků tak pro první pololetí letošního školního roku zatím nabízíme jen keramiku, která probíhá v malém počtu dětí. Prozatím jsme také neobnovily smlouvu se sportovním střediskem Na Pražačce. Tam děti obvykle jezdí v jednom odpoledni na plavecký výcvik. Ze stejného důvodu také zatím nebudeme vyjíždět mimo areál školy na divadelní představení, ani neplánujeme jarní školu v přírodě.

V Mateřské škole U Sluncové se rádi setkáváme s našimi rodiči. Tradicí už jsou pravidelné tvořivé dílny pořádané několikrát do roka, podzimní i jarní setkání a muzicírování u táborového ohně, společné podvečerní vítání adventního času u rozsvíceného stromu. Protože naše děti dobře a především s radostí zpívají, mají během školního roku několik veřejných vystoupení i mimo areál MŠ. Uvidíme během školního roku, jaké činnosti a aktivity budeme moci uskutečnit, aniž bychom ohrozily zdraví svěřených dětí i nás.

Největší pozornost je věnována vytvoření pocitu bezpečí ve všech jeho rovinách a posilování zdravého sebehodnocení, aby z našich svěřených dětí vyrostli šťastní a spokojení lidé.

Mateřská škola U Sluncové Mateřská škola U Sluncové
Mohlo by vás také zajímat


Aktualizováno: 20.09.2023