Podvodný inzerát není těžké okamžitě poznat. K hlavním znakům patří velmi nízká cena nebo například e-mailová adresa (aktuálně se používá křestní jméno s číslem na snadno dostupné doméně) a nefunkční, nebo zcela chybějící telefonní kontakt.
Jedná se o typický scam. Často píše “právník” vašeho zesnulého příbuzného z Afriky, který vám odkázal jmění. Obměnou jsou e-maily oznamující výhru luxusní ceny.
Ve všech případech si pisatel vyžádá osobní údaje, případně i informace o účtu či platební kartě, to vše pod záminkou provedení převodu.
Existuje i druhá, pro změnu ne zrovna šťastná, varianta, kdy útočník
vyhrožuje smyšlenou exekucí. Součástí e-mailu bývá infikovaná faktura nebo podobný dokument.
Přílohu nikdy neotevírejte!
Mám nemravné video, zaplaťte
Vydírání je pro útočníky nesmírně efektivní postup. V případech níže útočník tvrdí, že je na vašem zařízení nainstalovaný malware a že díky tomu vás zachytil při sledování pornografických stránek. Obvykle slibuje, že za několik tisíc korun v bitcoinech odstraní ono neexistující video. Novější varianty útoků obsahují i návod, jak si bitcoiny nakoupit a vytvořit krytopeněženku.
Často tento typ podvodu obsahuje vaše heslo, případně přijde na oko přímo z vaší adresy – útočník se takto pokouší demonstrovat, že má skutečně přístup k vašemu e-mailu a může jej zneužít. Jde ale jen o trik. Hesla v takových případech pocházejí z nějaké dříve uniklé databáze. A e-mailovou schránku s jakýmkoli jménem lze vytvořit ve veřejně dostupných nástrojích za pár minut.
Jak podvod odhalit? Podívejte se do své odeslané pošty – podvodný mail v ní nenajdete. A pro jistotu doporučujeme změnit heslo.

Potřebujeme ověřit heslo, aneb chceme přístup k Vašemu účtu
Dalším běžným typem podvodného e-mailu je ověření přístupu do banky, potvrzení zásilky, ověření přihlašovacích údajů. V těchto případech útočníci často zneužívají jméno nějaké známé banky či spediční společnosti. Cílem je buď odcizit přihlašovací údaje k účtu nebo propašovat do počítače nějaký malware.
Než kliknete na odkaz v takovém e-mailu, podívejte se, kam skutečně vede. Stačí na odkaz či tlačítko najet myší. Na ukázce níže vidíte, že odkaz skutečně nevede na oficiální stránky banky, nýbrž na jakýsi web haidos.gp, který má s bankou jen pramálo společného.

Podvod s investicemi do kryptoměny.
Kryptoměny vstoupily do masového povědomí jako alternativa oficiální měny s vidinou rychlého zbohatnutí. Zájem o kryptoměnu se zvyšuje, i když její hodnota je proměnlivá. K tomu přispívá i snadná dostupnost různých kryptoměnových aplikací.
Podvodníci si stále nachází nové způsoby, jak docílit vlastního obohacení, zejména když jde o anonymní platební nástroj. Bitcoin s rostoucí hodnotou přitahuje i stále více podvodníků. Ti zneužívají mnohdy nedostatečně informované uživatele, kteří v investici do kryptoměn vidí možnost rychlého zisku.
Podvodníci využívají metodu tzv. Vishingu, při níž se volající člověk vydává za pracovníka banky a přesvědčí jejího klienta, aby své peníze převedl nebo vybral z vlastního účtu a následně vložil na jiný. Pachatelé při tom dokážou napodobit jakékoliv telefonní číslo včetně infolinek bank a snaží se pomocí sofistikovaného nátlaku přesvědčit klienty bank, že hrozí nebezpečí jejich účtu. Pokusí se je přesvědčit, aby peníze převedli jinam. Pokud tak člověk učiní, zpravidla o peníze přijde.
Co je to vishing?
Termín vishing vznikl spojením anglických slov voice a phising. Označuje podvodné telefonáty, pomocí nichž pachatelé získávají citlivé informace od svých obětí. Pozor: Phising je obdobná podvodná technika, kdy útočník získává citlivé informace prostřednictvím internetu.
Preventivní rady a doporučení, jak nenaletět podvodníkům s nabídkou kryptoměn
- nereagovat na telefonické, emailové či jakékoliv jiné nabídky k nákupům kryptoměn
- nikomu neumožňovat vzdálený přístup k PC, notebooku apod.
- nefotit, ani jiným způsobem neposkytovat osobní doklady nebo jejich kopie cizím osobám
- před vlastním nákupem kryptoměn si pečlivě prostudovat, jak kryptoměny fungují, jaké druhy kryptopeněženek existují, jaké jsou jejich zabezpečení, výhody a nevýhody apod.
- v případě rozhodnutí investice do kryptoměn si na internetu o burzách zjistit veškeré možné informace a reference (zda se nejedná o podvodné burzy)
Policisté apelují na občany, kteří se rozhodnou investovat do kryptoměny na internetu, aby byli maximálně obezřetní. Nejprve si sami ověřili, zda nejde o fiktivní bursu, vyhledali si na internetu veškeré dostupné informace, týkající se investic do kryptoměny, a nebyli tak lapeni v síti pachatelů, kteří se tímto způsobem nezákonně obohacují na „důvěřivcích“. Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti při realizaci takového obchodování, nic neinvestujte a neváhejte se obrátit o pomoc na linku 158 nebo na nejbližší služebnu Policie České republiky.