Stopami Pražského povstání a osvobozování Kobylis a Libně

Radnice Prahy 8 si opět připravila komentované procházky po známých, ale i méně známých místech této městské části. Podle zastupitele Michala Švarce je o tyto akce velký zájem. Sám se proto jako znalý Libeňák ujal vycházky na téma po stopách Pražského povstání a osvobozování Kobylis a Libně.

"Trasa začíná tady v Davídkově ulici, kde jsme loni instalovali nový pamětní kámen na padlého velitele jedné z těch nejdůležitějších barikád pana Kašáka a následně pokračujeme přes ulice, které i svými názvy připomínají odbojáře, jako je třeba Rajmonova nebo Bojasova, Opálkova, máme tam po cestě navíc ještě místa, která jsou spojená s dalšími odbojářskými činy, konkrétně se dvěma parašutisty z výsadku Platinum a postupně se dostaneme až na Zenklovu ulici, kde budeme připomínat ty nejfrekventovanější barikády, kde docházelo k těm nejtěžším bojům a i k těm masakrům, o kterých se budeme bavit, které toho 7. a 8. května proběhly. Pochopitelně zakončíme symbolicky u toho druhého mementa na dějiny druhé světové války, to jest u památníku Anthropoidu," řekl Michal Švarc (Patrioti pro Prahu 8).

Jednou ze zastávek byla i Kobyliská střelnice, která je zároveň bývalé popraviště z dob německé okupace. Podle neúplných seznamů zde bylo v období od 30. září 1941 do 7. května 1945 popraveno více než 755 lidí.

Další komentovaná prohlídka bude na téma Operace Anthropoid a půjde se trasou z horní do dolní Libně.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 11.05.2023