Výstava Cranial Museum kanadského umělce Kristana Hortona

Vážené dámy a vážení pánové,

za umělecký prostor SVĚTOVA 1 sídlící na pražské Palmovce si Vás dovoluji srdečně pozvat na výstavu Cranial Museum kanadského umělce Kristana Hortona, kterou připravil kurátor Jen Kratochvil. Den zahájení výstavy je 30. dubna 2021 od 12.00 do 20.00 hodin ve SVĚTOVA 1, tedy na adrese Světova 523/1, 180 00, Praha 8.

Výstavu bude možné navštívit po předešlé domluvě – emailem, zprávou na Facebooku a Instagramu, nebo na tel. čísle 702 044 929. Cranial Museum pak potrvá od 30. dubna až do 6. června a po zahájení bude dostupná k domluveným návštěvám během běžné otevírací doby galerie: Út–Pá & Ne 12.00–17.00 hodin.

O výstavě:
Výstava Cranial Museum je inspirována Hortonovou fantaskní vizí muzea, které si umělec může nasadit na hlavu a vystavovat v něm bez ohledu na limitující infrastrukturu uměleckých institucí, globální krize či ekonomickou nerovnost. Galerii naplní rozličné předměty Kristanovy tvorby – sochy, tisky, video – společně vytvářející zdánlivě mimoběžné narativy navozující dojem, že se právě v takto autonomním „lebečním“ muzeu návštěvník nachází. V muzeu, které umělci dává svobodný prostor zkoumat a kriticky analyzovat svůj vlastní umělecký i životní mikrokosmos – sám sebe požírající a na sobě samotném přežívající.

O umělci:

Kanadský umělec Kristan Horton je tak trochu rebel formovaný Berlínem 90. let, kam se přestěhoval po studiu výtvarného umění na Guelphské univerzitě a na Univerzitě umění a designu v Ontariu. Berlínská zkušenost ho navedla na cestu zkoumání tradičních struktur a způsobů jak působit mimo ně. Po návratu do Montrealu, kde momentálně žije a pracuje, se tam stal jakousi nedosažitelnou legendou. Horton je multidisciplinární umělec pracující se sochou, kresbou, fotografií a videem. Aktuálně vystavuje v MAC (Musée d'art contemporain de Montréal), v minulosti se ukázal v MASS MoCA v Massachusetts nebo White Columns v New Yorku. Výstava ve SVĚTOVA 1 bude jednou z mála jeho výjimečných evropských výstav. O jeho tvorbě psali ve frieze, Artforum a dalších prestižních médiích.

Odkazy na výstavu:
Facebooková událost: www.facebook.com/events/3057763177843542
Náš web: www.svetova1.cz/cranial-museum
ArtMap: www.artmap.cz/kristan-horton-cranial-museum/
Za podporu děkujeme Státnímu fondu kultury ČR a MČ Praha 8.


O SVĚTOVA 1:
Jsme platforma na pražské Palmovce pro umění mladé generace, kolektiv, který má prostor a cíl. Jsme umělci, kurátoři produkční, grafičky. Řešíme současné krize, rozvíjíme mladou kulturu a sdružujeme lidi, kteří se chtějí podílet. Naše projekty vždy sestávají z kolektivních příspěvků formujících společný výsledek. Proto jsme se nyní spojili s kurátorem Jenem Kratochvilem (ředitel Kunsthalle Bratislava), abychom společně zkoumali infrastrukturu a otázky soběstačnosti v uměleckém provozu. I sami chceme vystoupit ze své bubliny a díky Cranial Museum mladé umění zkoumat i z kontrastního pohledu mezigeneračního dialogu.

Děkuji.

S pozdravem

Zai Xu
founder and curator SVĚTOVA 1
Světova 523/1 180 00 Praha 8
www.svetova1.cz


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
 

Cranial Museum, 30. dubna–6. června 2021, SVĚTOVA 1
Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 28.04.2021