Záměry a projekty
Seznam záměrů a projektů:Územní studie Palmovka
Rozsáhlá studie území dolní Libně zajišťující koordinovaný rozvoj celé lokality a vznik kvalitního městského prostředí. Projekt nastavuje pravidla pro další rozvoj území vzhledem k očekávané rozsáhlé stavební činnosti.
-
12.10.2021
Zadání Územní studie Palmovka
Zdroj: PalmovkaTEĎ
Územní studie Sídliště ĎábliceV roce 2018 bylo Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy uloženo zpracování územní studie pro sídliště Ďáblice (usnesení RHMP č. 1570 ze dne 19. 6. 2018). Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy spolu s IPR na jaře roku 2018 připravil zadání této studie a následně vybral jejího zhotovitele. Hlavním úkolem studie je pojmenovat a jasně určit hodnoty urbanisticky významného celku a navrhnout možnosti jeho dotvoření v souladu s jeho charakterem a strukturou zástavby. Studie bude sloužit jako podklad pro rozhodování v území a zpracování plánu revitalizace.
Dopravní studie Primátorská a okolí, LibeňUlice Primátorská a okolí se změní dle přání místních obyvatel
Rada městské části v červnu 2024 schválila přípravu dopravních opatření, které vzešly z dopravně urbanistické studie Primátorské ulice a okolí. Na její tvorbě se výraznou měrou podíleli místní sousedé, kteří v druhé polovině roku 2023 navštívili plánovací stany nebo veřejné setkání v Základní škole Bohumila Hrabala v budově Na Korábě.
„Studii jsme nechali vytvořit, abychom si udělali ucelenou představu o změnách v tomto území. Chceme hlavně zpřehlednit zdejší dopravní situaci, uspořádat lépe parkovací místa a doplnit do ulice zeleň. Nechtěli jsme ale rozhodovat od stolu, tak jsme uspořádali participační setkání s místními občany, protože ti znají zdejší problémy nejlépe,“ říká radní pro dopravu Tomáš Slabihoudek (TOP 09 + STAN).
Během participace proběhl sběr podnětů v takzvaných plánovacích stanech, kde se vyjádřilo více než 80 místních sousedů. Na plánovacím setkání s místními obyvateli pak autoři studie i zástupci městské části získali další cenné podněty pro zpracování studie.
„Z diskuze odborníků a místních občanů jasně vyplynulo, že musíme například zjednodušit celkovou soustavu křižovatek Primátorská x Konšelská x Lindnerova x Ve Vrchu. V současnosti tam chybí pěší vazby, auta parkují na křižovatce a území je celkově nepřehledné. Chceme rozšířit plochy chodníků, doplnit přechody a zajistit pro řidiče potřebné rozhledy. Zároveň nechceme zbytečně redukovat parkovací místa,“ vysvětluje předseda komise pro dopravu Martin Jedlička (TOP 09 + STAN).
Navržené stavební úpravy vycházející ze studie:
- stavební řešení soustavy křižovatek Primátorská x Konšelská x Lindnerova x Ve Vrchu,
- úprava křižovatky Podlipného x Primátorská,
- zvýšení vozovek v místech přechodů pro chodce v celé sledované oblasti,
- celoplošné opravy vozovek, výsadba stromů, řešení modrozelené infrastruktury,
- úprava a revitalizace Kašparova náměstí pro příjemnější pobyt obyvatel.
Navržené nestavební úpravy vycházející ze studie:
- sjezd z ulice Zenklova do ulice Primátorská,
- bezpečnější průchod obyvatel přes křižovatku ulic Podlipného a Primátorská směrem do parku Pod Korábem.
„Vzhledem k majetkoprávnímu uspořádání musí být převážná část opatření realizována z rozpočtu hlavního města Prahy, prostřednictvím Technické správy komunikací či dalších organizací. Z toho důvodu jsme požádali o zařazení těchto opatření do rozpočtu hlavního města,“ doplnil radní Slabihoudek. Podle něj je městská část připravena řešit sama některé nestavební úpravy, které jsou v jejích finančních a kompetenčních možnostech. Ty by se mohly realizovat v horizontu jednoho až dvou let. Stavební změny v území pak budou probíhat postupně. Opravy uličních prostranství v rámci běžné údržby naopak mohou probíhat průběžně.
-
28.08.2024
Participace ke studii Primátorská - stany a setkání 2023
-
28.08.2024
Participace ke studii Primátorská - fáze rozpracovanosti 2024
-
14.08.2024
Dopravně-urbanistická studie Konšelská, Kandertova, Primátorská
Dopravní studie ulice V Zahradách a okolí
-
24.09.2024
Sběr podnětů veřejnosti k upřesnění zadání dopravně-urbanistické studie V Zahradách
Do tvorby dopravní studie V Zahradách velkou měrou přispívají i místní obyvatelé
MČ Praha 8 aktuálně připravuje zadání pro zpracování dopravní studie, která zhodnotí potenciál rozvoje oblasti ulice V Zahradách a jejího okolí. Tato lokalita je svým charakterem ryze rezidenční oblastí, bohužel ji ale mnoho řidičů volí i jako objízdnou trasu, aby se vyhnuli přetíženým hlavním dopravním tahům. Studie bude hotová přibližně v první polovině příštího roku a bude se zabývat dopravními režimy v jednotlivých ulicích, kvalitou silnic a chodníků, zhodnotí bezpečnost stávajících přechodů, případně navrhne nové. Důraz bude kladen i na zvelebení veřejného prostoru, zvýšení bezpečnosti a zlepšení prostupnosti územím. Pokud to bude technicky možné, přijde i s návrhy na zvýšení počtu stromů či jiné zeleně v ulicích, a to s ohledem na parkovací místa, jejichž zachování je zásadní.
„V minulém roce jsme zpracovali dopravní studii pro oblast kolem ulice Primátorské a vzhledem k tomu, že jsme se setkali s pozitivní odezvou místních občanů chceme takto postupovat i v dalších oblastech. Jednou z nich právě i okolí ulice V Zahradách. Do tvorby loňské studie jsme velkou měrou zapojili i rezidenty, kteří zde bydlí,“ říká Tomáš Slabihoudek, radní pro dopravu.
V září mohli místní obyvatelé předávat své podněty a zkušenosti s lokalitou v plánovacím stanu, který byl umístěn u tramvajové zastávky Vosmíkových. Zájemci o hlubší diskusi se poté setkali spolu s představiteli radnice v jídelně ZŠ Bohumila Hrabala, kde společně zakreslovali do mapy potenciálně riziková místa a sdíleli své zkušenosti z pohledu chodců, cyklistů a řidičů.
„Dohromady jsme získali různé podněty od přibližně stovky rezidentů. Některé podněty se opakovaly, například stížnosti na rychlost projíždějících automobilů, které si těmito ulicemi zkracují cestu. Ulice V Zahradách, Františka Kadlece a další nejsou pro takové množství aut ale stavěné a takový nápor se samozřejmě projevuje na jejich kvalitě. Dopravní studie bude určitě navrhovat výměnu některých povrchů, ale zhodnotí i vhodnost stávajícího dopravního režimu v jednotlivých ulicích a další,“ říká Martin Jedlička, předseda dopravní komise.
Veřejnost bude zapojena i během samotné tvorby studie. Nyní probíhá dodatečný sběr podnětů skrze on-line anketu, která poběží do 15. října. Po zpracování souhrnného výstupu ze všech setkání a z ankety, bude vybrán zhotovitel studie, pro kterého bude tento výstup zásadním podkladem.
„Předpokládám, že uspořádáme ještě minimálně jedno veřejné setkání s občany, kde spolu s projektanty představíme možné varianty řešení dopravy v ulici V Zahradách a okolí. Místní se tak budou moci vyjádřit ke konkrétním návrhům a případně ještě ovlivnit finální podobu studie,“ dodává Slabihoudek.
Náměstí B. Hrabala
-
12.10.2021
Studie veřejného prostranství Náměstí Bohumila Hrabala
Zpracovatel: UNIT architekti
„Kniha je náměstím, náměstí je knihou“. Návrh na přeměnu veřejného prostoru propojeného s křižovatkou Palmovka. Veřejný prostor navazuje na návrh bytového domu s aktivním parterem, který má vzniknout namísto současného nevyužitého autobusového nádraží na Palmovce.
Návrh řeší současné problémy veřejného prostoru a zajišťuje dostatek zeleně, místa pro společenský život a relaxaci místních obyvatel v prostoru Palmovky. Projekt zároveň pracuje s historickou identitou místa, která se promítá do celého návrhu.
-
12.10.2021
Náměstí Bohumila Hrabala bude unikátní kombinací funkčního veřejného prostranství a umělecky ztvárněné pocty spisovateli
Autobusové nádraží Palmovka – Palmovka ONE
Návrh bytového domu s aktivním parterem na místě současného nevyužitého autobusového nádraží na Palmovce. Dům by měl doplnit stávající blokovou zástavbu, vytvořit nové veřejné prostranství včetně zeleně a zároveň poskytnout nové prostory pro podnikatelskou činnost navázanou přímo na celoměstsky významný dopravní uzel Palmovka.
Návrh této polyfunkční budovy je koordinován s plánovanou rekonstrukcí náměstí Bohumila Hrabala.
-
17.10.2022
Dokumentace k dostavbě městského bloku v lokalitě autobusového nádraží Palmovka
Palmovecký kopec
Urbanistická vize lokalityNávrh proměny lokality palmoveckého kopce v pražské Libni. Celá lokalita je ovlivněna přítomností Libeňského plynojemu, který je dominantou a dodnes významným orientačním prvkem Palmovky. Dnes je návrší částečně nepřístupné a rozdělené na několik neprostupných částí. Návrh má za cíl využít potenciál místa, zpřístupnit výhledy na panorama města a zapojit tento prostor do společenského života formou parku a rekreačních zařízení.
Zpracovatel: UNIT architekti
Datum pořízení: 7/2018
Schválení studie: Zdroj: PalmovkaTEĎ
Více zde:https://www.praha8.cz/Palmovecky-kopec.html
Návrh dopravního řešeníKlíčová dopravní stavba ke snížení tranzitní dopravy v oblasti Palmovky. Návrh nového obchvatu odvede tranzitní dopravu z prostoru Palmovky mimo obydlenou oblast a uleví tak místním obyvatelům. Vytvoří se tak dopravní bypass části ulice Sokolovská mezi Švábkami a Balabenkou, který povede po jižní straně palmoveckého kopce mimo obytnou zástavbu.
Zdroj: PalmovkaTEĎ
Podkladová studieLibeňské kosy jsou celoměstsky významným prostorem ve vazbě města na řeku, což s sebou nese velký tlak na změnu území. Podoba místa se v posledních desítkách let nejednou razantně proměnila a v tuto chvíli je prostor pro občany těžko přístupný. Vzhledem k současným trendům a potřebám obyvatel města budou Libeňské kosy klíčovým prvkem celoměstského systému rekreace. Návrh má za cíl využít potenciál místa, rozvíjet společenské a přírodní hodnoty a zároveň zachovat jedinečnou identitu místa.
Zpracovatel: UNIT architekti
Datum pořízení: 12/2019
Vyhlášení soutěže o návrh architektonického řešení ZŠ „Rohan“Nárůst počtu obyvatel v nové zástavbě Karlína na Rohanském ostrově je odhadován na přibližně sedm tisíc nových obyvatel. Tomuto nárůstu musí odpovídat občanská vybavenost, a proto MČ vyhlašuje tuto architektonickou soutěž, která zajistí návrh podoby a celkové řešení budoucí základní školy.
Rozsáhlá urbanistická studie zabývající se přeměnou současného stavu Rohanského ostrova. Návrh tvoří dvě základní části – území na břehu Vltavy a nově vzniklý ostrov Maniny, kde vznikne rozsáhlý park s celoměstským významem a území s novou výstavbou bytových domů a občanského vybavení navazující na současný Karlín.
Další aktuality týkající se transformace Rohanského ostrova zveřejňované na webu Institutu pro plánování a rozvoje hlavního města Prahy:
https://www.iprpraha.cz/rohansky-ostrov
-
12.10.2021
Proces výstavby nové školy startuje
Podkladová studie Šutka
Studie zabývající se přeměnou okolí bazénu Šutka i samotného sportoviště, které by v budoucnu mělo plnit funkci plnohodnotného celoměstského sportovně-rekreačního centra.
-
17.10.2022
Objemová studie zázemí areálu Šutka
-
31.08.2022
Podkladová studie Šutka
Transformace území Pelc-Tyrolka
Podkladová studiePrověření možností rozvoje území a koordinace jednotlivých záměrů. Současný stav prostoru je dnes tvořen objekty Univerzity Karlovy a částečné nevyužitý. V budoucnu by zde mělo vzniknout území s vysokou kvalitou bydlení, včetně veřejných prostranství pro rekreaci a společenský život obyvatel, v souladu s areálem Univerzity Karlovy.
Čimická bránaStudie zabývající se koncepčním řešením prostoru ulic Ústecká a Horoměřická. Území by se mělo přizpůsobit realizaci celoměstsky významných záměrů rozvoje dopravní a technické infrastruktury.
Revitalizace nábřeží Rokytky Návrh přeuspořádání využití území před Löwitovým mlýnem a břehů Rokytky. Nová podoba tohoto prostoru by měla umožnit občanům rekreaci na březích Rokytky jejich zpřístupněním, umístěním přírodních i umělých prvků a zároveň zajistit propojení s budoucími prostory restaurace a pivovaru. Dohromady by tak mělo vzniknout místo pro setkávání lidí v přírodním prostředí říčky a se zázemím restaurace.
Vize Sídliště ĎábliceVize popisuje základní směry a principy, jak se má sídliště nadále dlouhodobě udržitelně rozvíjet v reakci na současné i předpokládané výzvy a proměny společnosti. Byla vytvořena ve spolupráci mezi odborníky, obyvateli sídliště reprezentovanými členy vedení bytových domů a MČ Praha 8. Má najít uplatnění při zapracování hlavních principů do územně plánovacích dokumentů i jako inspirace pro konkrétní kroky městské části, vedení bytových domů a jejich vzájemné spolupráce nebo pro komunitní projekty.
Vize klade důraz na původní kvality sídliště a rozvíjí je v kontextu se současnými trendy a požadavky na bydlení. Respektuje původní kompoziční principy a využívá přítomnosti množství zeleně, vzdušnosti prostoru a dostupnosti společensko-obchodních center.
Zpracovatel: Nature Systems
Datum pořízení: 03/2021
-
15.06.2021
Vize Sídliště Ďáblice
Dostavba bloku Zenklova/PrimátorskáNávrh dostavby bloku podél ulice Zenklova v místě křížení s ulicí Primátorská a Ve Vrchu. V místě návrhu historicky již blok bytových domů existoval, ale ve druhé polovině 20. století došlo k jeho zboření.
-
31.08.2022
Podkladová studie pro změnu územního plánu Zenklova/Primátorská
Hala Jána MahoraNávrh sportovní haly Jána Mahora, která má být umístěna ve školním areálu ZŠ Burešova na sídlišti Ďáblice. Novou halu budou v rámci výuky využívat žáci základní školy, dále jednotlivé sportovní kluby a též ji bude moci využít i široká veřejnost. Větší část haly tvoří víceúčelová hala pro míčové sporty s tribunami pro potřeby výuky základní školy a tréninku házenkářského klubu Sokol Kobylisy II. Nárazově je možnost halu využít pro víkendové turnaje s diváky. Návrh haly splňuje požadavky na házenou, volejbal, florbal, basketbal a futsal. Menší část haly je navržena pro tři badmintonové kurty využitelné pro profesionální tréninky i veřejnost. Součástí haly je menší víceúčelový sál/klubovna, šatny s hygienickým zázemím a prostory pro skladování vybavení apod.
Změny v lokalitě ulice ProseckáByly zpracované podkladové studie v oblasti ulice Prosecké, které mají koordinovat budoucí vývoj v tomto území, které je ovlivněné budoucí výstavbou městského okruhu. Součástí řešeného území je zahrádkářská osada Labuťka. V jádru východní části území se nachází parkovací dům a průmyslová hala, obojí s velkým potenciálem nového využití v budoucí smíšené zástavbě. V západní části se nachází stávající industriální budovy v soukromém vlastnictví, které mohou být postupně transformovány na novou obytnou zástavbu. Uliční fronta Prosecké je v současnosti nedostatečně vymezena zástavbou v jižní části řešeného území, kde chybí jasná uliční čára. Zároveň na opačné (jižní) straně ulice chybí pěší infrastruktura. Pěší prostupnost (resp. neprostupnost) je vůbec zásadním problémem řešeného území, zejména s ohledem na prostorovou vazbu na Prosecké skály.
-
17.10.2022
Podkladová studie Prosecká x Čuprova (u MO)
-
17.10.2022
Podkladová studie Prosecká
Koordinační a koncepční studie Invalidovna s regulačními prvkyDokument pojmenuje hlavní hodnoty v zájmovém území (kulturní, přírodní, urbanistické, architektonické), které budou doplněny o další hodnoty podílející se na identitě místa. Budou stanoveny klíčová východiska pro rozvoj území, problémy a potenciály území. Na základě těchto informací budou definovány regulační prvky zájmového území.
-
01.11.2023
1 INV_analyticka_cast
-
01.11.2023
2 INV_navrhova_cast
-
01.11.2023
3 INV_katastralni_mapa_00
-
01.11.2023
4 INV_koordinacni_situace_01
-
01.11.2023
5 INV_architektonicka_situace_02
-
01.11.2023
6 INV_ulicni_profily_3.1
-
01.11.2023
7 INV_ulicni_profily_3.2
-
01.11.2023
8 INV_ulicni_profily_3.3
-
01.11.2023
9 INV_ulicni_profily_3.4
-
01.11.2023
10 INV_ulicni_profily_3.5