Čestné občanství Prahy 8
V úterý 27. září předal starosta Roman Petrus Čestné občanství Městské části Prahy 8 dvěma našim spoluobčanům, akademické malířce
Helze Hoškové–Weissové a designérovi
Svatopluku Královi. Slavnostní předání se uskutečnilo v obřadní síni Libeňského zámku.
„
Oba ocenění jsou stále aktivní a zajímají se o dění na Praze 8, což mě nesmírně těší. Jejich elán a energie jsou velmi inspirující,“ uvedl starosta Roman Petrus (ČSSD).
Paní
Helga Hošková-Weissová se narodila v roce 1929 v Libni, kde bydlí doposud. Jako dítě byla s rodiči deportována do Terezína, poté do Osvětimi, a přežila i pochod smrti do Mauthausenu. Po válce vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Svá výtvarná díla vystavovala nejen v České republice, ale i v Izraeli, Rakousku, Švýcarsku, Itálii a USA. Jejím nejznámějším dílem je kniha „Deník 1938—1945“, která obsahuje její kresby a texty z pobytu v koncentračních táborech, a která byla přeložena do šestnácti jazyků. V roce 2009 jí prezident ČR udělil Medaili Za zásluhy I. stupně v oboru kultury, umění a vzdělávání.
Paní Helga Hošková -Weissová je stále aktivní a zajímá se o dění na Praze 8.
Městská část se rozhodla udělit paní Hoškové-Weissové čestného občanství z následujících důvodů:
trvalý přínos v oblasti kultury během své dlouholeté výtvarné činnosti, za osobní odvahu, statečnost a pevné postoje, za celoživotní úsilí a rozvoj demokratických principů a tolerance, za zásluhy na výchově mladé generace k uchování a rozvoji těchto hodnot.
Rozhovor s paní Hoškovou-Weissovou si můžete přečít na stránkách Prahy 8
zde.
Pan
Svatopluk Král je členem České asociace designérů. Působil jako profesor na Soukromé škole mistrovského designu v Praze, obor hračka. Pracoval v Libni ve Výzkumném ústavu obráběcích strojů, měl ateliéry v Karlíně i na Bulovce. V Praze 8 bydlí již 70 let.
Po odchodu do důchodu se začal intenzivně věnovat dětské hračce se zaměřením na psychicky a fyzicky handicapované děti vč. nevidomých. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách Národního technického muzea, kde se dokonce uskuteční i výstava jeho děl, která bude probíhat od října 2016 do března 2017. Své hračky vystavoval na mnoha místech České republiky, ve Finsku a Kanadě.
Městská část se rozhodla udělit panu Královi čestného občanství z následujících důvodů:
trvalý přínos v oblasti průmyslového designu v rámci celoživotní práce ve Výzkumném ústavu obráběcích strojů v Praze 8 Libni, za tvůrčí a nezištnou práci v oblasti konstruktérské činnosti kinetických hraček a interaktivních objektů, které pomáhají, přináší radost a rozvíjí handicapované děti.
Rozhovor s panem Svatoplukem Králem naleznete na stránkách Prahy 8
zde.