Slovo starosty

Slovo starosty - květen 2024Vážení a milí spoluobčané,

opět přichází máj, měsíc nabitý historickými výročími a zároveň měsíc lásky. Možná je to právě rozpor mezi láskou a válečnými událostmi, které si každoročně v květnu připomínáme, že je pro nás tento měsíc tak speciální.

Žijeme v čím dál víc se komplikujícím světě, ve kterém se naše země, byť si to nikdo z nás nepřeje, musí připravovat na možný konflikt. Je těžké si to připustit, každý normální člověk chce žít v míru, je to naprosto přirozené.

Ale samotný pacifismus a dobrá vůle k míru nikdy žádného agresora nezastavily. Vždy, když se scházíme, abychom si připomněli všechny statečné předky, kteří položili své životy za svobodu našeho národa, musím přemýšlet právě o tom, kam vedla cesta usmiřování se zlem.

Pokaždé, když si připomínáme hrdiny Anthropoidu a všechny ty, kteří jim pomáhali, musím přemýšlet o tom, proč demokratické země nebyly schopny rozhodně a účinně čelit německému vydírání a agresi.

Nechci, abychom my, součást celého svobodného světa, prožili znovu rok 1938 a 1939, abychom museli bojovat v dlouhém zápasu o znovuzískání svobody. Proto musíme být spolu s našimi spojenci připraveni říct jakémukoliv agresorovi rozhodné ne – nepodvolíme se, nesložíme se jeden po druhém.

Podle mne, pro někoho možná paradoxně, je to jediná cesta, jak takovému agresivnímu tlaku čelit. Cestou odstrašení každého, kdo by nám chtěl naši v roce 1989 znovunabytou svobodu brát.

Právě v květnových dnech, při každé vzpomínce, kterou věnujeme našim předkům, kteří museli čelit nelidské tyranii, bychom si to měli uvědomovat. Abychom květen mohli prožívat se svými milými jako měsíc určený především lásce.

Krásný květen vám přeje


Ondřej Gros
starosta MČ Praha 8


Mohlo by vás také zajímat
Zveřejněno: 26.04.2024