Tři významné osobnosti Prahy 8 se staly jejími čestnými občany

Herec a autor pan Jan Skopeček, trenér házené pan Ján Mahor a loutkovodič slavné figurky Hurvínka pan Bohuslav Šulc převzali ve středu 27. září 2017 v Libeňském zámku z rukou starosty Romana Petruse a radní pro kulturu Jany Solomonové čestná občanství Prahy 8. 

„Je mi ctí udělit čestné občanství třem osobnostem českého umění a sportu. Pánové Skopeček, Mahor a Šulc svým celoživotním dílem přispěli k rozvoji a propagaci nejen Prahy 8,“ promluvil k čestným občanům, jejich rodinám a hostům starosta Petrus. Kromě diplomu čestného občanství, grafických listů od Antonína Střížka a pamětní vázy byli noví čestní občané za svůj přínos městské části oceněni velkým potleskem. Jejich jména byla při této slavnostní události zapsána do kroniky městské části.

„Institut čestného občanství jsme v naší městské části zavedli poměrně nedávno. Jeho význam je dán významem oceňovaných osobností, právě takových, jako jsou dnes vyznamenaní. Přeji všem třem především pevné zdraví,“ dodává Petrus.


O oceněných osobnostech:

Jan SkopečekJan Skopeček se narodil v roce 1925. Od roku 1949 působil v libeňském Divadle S. K. Neumanna, v roce 1990 přejmenovaném na Divadlo pod Palmovkou, kterému zůstal, s výjimkou základní vojenské služby, věrný až do dnešních dnů. Ztvárnil zde více než 300 výrazných divadelních rolí. Věnoval se také autorské tvorbě je autorem dvou divadelních adaptací: Strašidla cantervillské podle Wildea a Život a dílo barona Prášila. Ztvárnil také přibližně 120 filmových rolí – jmenujme např. filmy Nahá pastýřka, Fantom Morrisvillu, Parta hic nebo Marečku, podejte mi pero aj. Hojně také účinkoval v televizi: např. Tři chlapci na chalupě, Sňatky z rozumu, Byl jednou jeden dům, Hříšní lidé města pražské aj. O jeho pozoruhodném životě vzniklo několik televizních dokumentů a byl hostem řady televizních pořadů.
Jan Skopeček bydlel v Libni několik let i přímo nad dnešním Divadlem pod Palmovkou. Dnes bydlí v dobově pro seniory Slunečnice v Bohnicích.

Životopis pana Skopečka si můžete prohlédnout zde (DOCX, 134 kB) 

Ján MahorJán Mahor jako trenér házené působil v Dukle Praha, odkud postoupil na pozici ústředního trenéra házené. Za jeho působení patřila československá házená, zejména v mužské kategorii, dlouhodobě ke světové špičce. Je jedním ze zakladatelů ženské házené v Kobylisích a s ní spojených úspěchů TJ Admira Kobylisy a TJ Sokol Kobylisy. Vždy se snažil o koncepční tréninkovou práci s důrazem na všestrannost přípravy a zdravotní aspekty. Systém práce s dětmi a mládeží, který zde zavedl, úspěšně funguje dodnes. Vychoval řadu reprezentantek. V únoru 2017 byl v hlasování veřejnosti zvolen Sportovní legendou Prahy 8.

Životopis pana Mahora si můžete prohlédnout zde (DOCX, 1,1 MB)

Bohuslav ŠulcBohuslav Šulc se narodil v roce 1936. Dlouhá léta byl člen Divadla S+H, kde vodil loutku Hurvínka skoro 40 let až do roku 1992. Jako sedmnáctiletý nastoupil ještě k Josefu Skupovi, u něj se také vyučil. Po paní Skupové postupně přebírá vedení Hurvínka, během let se stává jeho jedinečným interpretem. S Hurvínkem procestoval více než 110 zemí celého světa.
Své vynikající animační schopnosti dosud uplatňuje v sólové tvorbě pódiové hry s loutkou, ve které získal i světovou proslulost. Je navržen na cenu Thálie za celoživotní dílo.

Životopis pana Šulce si můžete prohlédnout zde (DOCX, 322 kB)



Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Zveřejněno: 27.09.2017